Genel

Maskeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maskeler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Maske fiziksel, kimyasal, biyolojik ajanların toz ve partikülerine karşı çalışanları koruyan kişisel koruyucu bir donanımdır.

Bugün piyasada mevcut kullanılan maskeler ne kadar boyuttaki partikülleri tutabilmektedirler?

Mevcut kullanılan maskeler 0.3 mikron boyutundaki partikülleri tutabilmektedirler.

1 mikron ne kadardır?

1 milimetrenin binde biri (1/1000) yada
1 metrenin milyonda biri (1/1000000)
1 metrenin milyarda biri (1/1000000000) (nanometre)

Uzunluk Ölçüsü Birimleri

1 milimetre (mm) 1 x 10 ˉ ³
1 mikron (µm) 1 X 10 ˉ ⁶
1 nanometre (nm) 1 X 10 ˉ ⁹
1 angstrom (Å) 1 X 10 ˉ ¹⁰
1 nanometre 10 Å

Virüslerin Genel Özellikleri

Büyüklükleri: 20 ile 300 nm boyutunda
Genom Yapısı: Tek, çift yada kısmi çift iplikli DNA veya RNA
Morfoloji: İkozahedral simetrili, sarmal simetrili, karmaşık ya da zarflı
Konak: Arkeler, Bakteriler, Ökaryotlar

Genom

Bir kalıtım birimidir. Bir organizmanın kalıtım materyalinde (DNA yada RNA) bulunan genetik şifrelerin tamamını simgeler.

Morfoloji (Biçim Bilimi)

Canlıların yapı biçimini inceleyen ve özel fiziksel özelliklerini araştıran bilim dalıdır. Canlıların organları gibi iç bölümlerinin biçimlerini incelemenin yanında canlıların diğer özellikleri olan renk, şekil, doku ve yapılarını da inceler.

N ve FFP serisi maskeler 0,3 mikron boyutundaki virüsleri tutabildiklerine göre; en güncel konu olan corona virüsü (COVİT-19) 0,17 mikron boyutunda olan virüsleri tutabilmekte midir?

Evet tutabilmektedir. Çünkü COVİT-19 Airborne sınıfında yer almaktadır. Havada tek başına yüzmek ve de tek başına kalamaz. Ancak tükürük içinde, hapşırma, konuşma yada öksürme esnasında ortama yayılır. Bir taşıyıcı üzerinde havada kalabilmektedir. Bu durumda da boyutu 0,3 mikronun üzerine çıktığı için söz konusu maskeler tarafından tutulabilmektedir.

Maskelerde Yer Alan N, R ve P Harfleri Neyi İfade Eder?

Rakamların önünde yer alan; N Yağa dayanıksız olduğunu R Yağa kısmen dirençli P Yağa karşı oldukça dayanıklı anlamına gelmektedir.

Örnek olarak; Maskenin üzerinde P95 yazması durumunda bu maskenin yağa dayanıklı ve %95 süzme kapasitesine sahip olduğunu ifade etmektedir.

N95, N97 ve N100 Maske Ne Demektir

N serisi maskeler ABD Hava Filtreleme Standardıdır. Bu standart; 0,3 mikron boyutunda ki partiküllerin ne kadarını süze bildiklerini ifade eder. Buna göre; N95 Maskelerin süzme kapasitesi %95 N97 Maskelerin süzme kapasitesi %97 N100 Maskelerin süzme kapasitesi%99,97 Olarak belirlenmiştir.

FFP1, FFP2 ve FFP3 Neyi İfade Etmektedir?

FFP (Filtering Face Piece) Amerikan N95 sınıflamasının Avrupa versiyonudur. 0,3 mikronluk partikülleri süzme kapasitesine göre; FFP1 Maskeler %80 FFP2 Maskeler %94 FFP3 Maskeler %99,95 süzme kapasitesine sahiptir. Amerikan N95 ve N100 maskelerin Avrupa muadilleri FFP2 ile FFP3 maskeler karşılamaktadır.

Maske Ventili Nedir?

Normalde maske ile nefes aldığımız zaman dışarıda ki kötü hava maske katmanlarından geçerken süzülür ve maske içerisine temiz hava alınır. Nefes verdiğimiz zaman ise ventil devreye girerek nefes verme kuvveti ile ventil açılarak maske içerisinde ki kirli havanın dışarı atılması sağlanır. Bu süreç maske ömrünü kısaltır.

Maske Üzerinde Yer Alan D ve DV Harfleri Neyi İfade Eder?

V Valv kelimesinin kısaltmasıdır. Maskede valf olduğunu göstermektedir. DV Maskenin valfli ve DOLOMİT testini geçtiğini gösterir.

DOLOMİT ve DOLOMİT Testi Nedir?

Dolomit; Kalsiyum ve magnezyum minerallerinin kireç taşı içerisinde yer alması sonucu ortaya çıkan bir çeşit ince katmandır.  DOLOMİT TESTİ Sekiz saatlik çalışma süresinde maskenin halen daha kullanılabilir olduğunu tavsiye eder.

Maske Üzerinde Yeralan NR ve R Harfleri Ne Demektir?

NR: Not Reusable kelimelerinin kısaltmasıdır ve TEK KULLANIMLIK anlamına gelmektedir.
R: Reusable kelimesinin kısaltmasıdır ve YENİDEN KULLANILABİLİR demektir.

Maske Üzerinde Yer Alan Diğer Harf ve Rakamlar Neyi İfade Eder?

Bu harf ve rakamlar maskenin hangi standartlar esas alınarak imal edildiği göstermektedir. Kişiler için bu standart ve kodların bir önemi yoktur.

Örnek olarak;
EN 149:1991 yılında kabul edilen eski standarttır. EN 149:2001 yılında güncellenen standarttır. EN 149:2001+A1:2009 yılında güncellenen ve kabul edilen son standarttır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir